grafika z tekstem

#edukacyjnyponiedziałek

Włosy te należą do włosów z grupy szczeciniastych. Oznacza to, że mają one mniej lub bardziej określone długości maksymalne oraz dużo szybszy cykl wzrostu, w przeciwieństwie do włosów długich, jakie występują na naszej głowie.

Włos szczeciniasty na brwiach ma budowę stożkowatą, jego żywotność szacuje się na ok. 2-4 miesiące, natomiast długość w dużej mierze zależy od grubości włosa.

Podstawową funkcją włosów (każdego rodzaju) jest szeroko rozumiana ochrona. Włos brwi chroni nasze oczy przed spływaniem potu i wody deszczowej. 🌊
Aby ta funkcja została zachowana, włos zakrywa przestrzenie międzywłosowe.

Jeżeli włos jest gruby, gruba jest też jego cebulka pod naskórkiem, co znaczy, że przestrzenie między tymi włoskami są większe. Aby podstawowa funkcja włosa została w tym przypadku zachowana, włos automatycznie rośnie dłuższy, aby pozakrywać całą przestrzeń w łuku brwiowym.

Tym samym – im włos cieńszy, mniejsza też cebulka, wobec czego włoski te są krótsze, ale jest ich zdecydowanie więcej na łuku brwiowym – obserwujemy to głównie u blondynek, które mają bardzo dużo jasnych, czasem prawie niewidocznych włosków, ale jest ich zdecydowanie więcej, niż w przypadku włosów grubych i ciemniejszych.

Włos szczeciniasty brwi wypada, gdy osiągnie maksymalny ciężar. Gdy zaburzamy cykl, poprzez podcinanie – zaburzamy jego wygląd stożkowaty i tym samym – jego wagę. Włos przez to, może zacząć rosnąć w nienaturalnym kształcie, wykręcając się i osiągając nienaturalne dla siebie długości. Zaburzamy przez to cały jego cykl wymiany, co może z kolei wpływać na opóźnienie lub uśpienie kolejnego cyklu wzrostu.

Innymi słowy – gdy podcinamy włoski, stają się one sztywne, wykręcone, a po tym jak wypadną, na ich miejsce może wyrosnąć włos dużo później lub wcale.

Jeszcze kilka lat temu podcinanie brwi było często stosowaną praktyką. Nie było wtedy takiej wiedzy, jaką mamy dzisiaj. Skutki uboczne podcinanych brwi zawsze pokazuję na przykładzie dojrzałych Panów, którzy to często miewają powykręcane „krzaki” na brwiach, co bywa następstwem wieloletniego podcinania. 🦧

O MNIE

Anna Jarniewska

Anna Jarniewska

CEO, Założyciel i właściciel salonu Lash On w Warszawie oraz placówki szkoleniowej YARNA Academy

Instruktor stylizacji rzęs marki Lash Design. Ambasador marki Pimp My Lashes. Zrzeszona z wieloma grupami w tematyce stylizacji brwi i rzęs. Autorka tekstów o tematyce branżowej do magazynów takich jak Lash Me, czy gazet takich jak ClaudiaAktywna działaczka na forach dyskusyjnych, pomoc okołoszkoleniowa dla swoich kursantów, z tematów zarówno czysto technicznych, jak również formalnych, w kwestiach prowadzenia działalności, wyposażenia salonu czy prowadzenia social mediów. Serdeczna, opiekuńcza, ale i stanowcza.  Jeżeli szukasz mentorki, która ma wiele do powiedzenia – dobrze trafiłaś!

We won’t spam!