#edukacyjnyponiedziałek

W poprzednim tygodniu mówiłyśmy o standardowych skrętach (B,C,D) i ich pochodnych (CC, DD). 

Czym zatem są skręty o nazwie L, LC, LU, LD czy M?

Skręty te wyróżniają się na tle wszystkich innych dostępnych skrętów rzęs tym, że nie mają charakterystycznego okrągłego „brzuszka” – podkręcenia. Mają one załamanie, tworzące literkę L – w mniejszym bądź większym odchyleniu. 

jakie są skręty rzęs sztucznych

Podstawa więc tej rzęsy jest płaska, następnie mamy załamanie i uniesienie do góry. 

W typowym skręcie L uniesienie do góry również jest płaskie, bez brzuszka. Dlaczego?

Generalnie – sam skręt L jest dość starym skrętem – jest z nami od wielu, wielu lat. Używany był wcześniej głównie u Azjatek, które przez charakterystykę swoich powiek i rzęs naturalnych, nie mogły pozwolić sobie na skręty z „brzuszkiem”. 

Oczy azjatyckie charakteryzuje opadająca powieka nieruchoma, zakrywająca zazwyczaj całą powiekę ruchomą oraz rzęsy rosnące na prosto lub w dół. Gdybyśmy do takiej rosnącej w dół rzęsy zaaplikowały rzęsę uniesioną u nasady, czyli typowe dla Europejek C lub D, powierzchnia styku byłaby minimalna, dając tym samym przyczynę ku nietrwałości aplikacji, a ponadto kąt pomiędzy rzęsą naturalną a sztuczną byłby dość szeroki, co wyglądałoby nieestetycznie. 

Co więcej, podkręcona rzęsa mogłaby uwierać/kuć swoją końcówką skierowaną w stronę powieki, która u Azjatek często nachodzi na same rzęsy naturalne.

jakie rzesy dla opadającej powieki

Dlatego właśnie powstał skręt L. 

Pamiętam, jak jakieś 5 lat temu przyszło mi po raz pierwszy pracować z tym skrętem, oferowanym wtedy przez niszowe marki. Nie cierpiałam pracy z nim. Rzęsy były tragicznej jakości, a z moją wiodącą i jedyną wtedy techniką bujaną, tworzenie kępki zajmowało mi multum czasu. 

Jakieś 2-3 lata temu powstał trend, aby skrętu L używać do kociego oka i efektu eyelinera, niekoniecznie dla oczu azjatyckich. Efekt wizualny był tak zniewalający, że firmy rzęsowe postanowiły wypuścić swoje odpowiedniki tych skrętów. 

I tak dzisiaj mamy ogromny wybór skrętu L – od mniej do bardziej uniesionego. Od krótszej do dłuższej nóżki. Wszystko w zależności od oczekiwanego efektu. 

A czym są skręty LC, LD, LU i M? 

Skręty rzęs LC, LD, LU to europejskie odpowiedniki skrętu L. Takie rzęsy mają zazwyczaj wybrzuszone uniesienie. Mamy więc płaską podstawę, załamanie i dalej delikatne podkręcenie. Skręty te są o wiele bardziej uniwersalne – pasują do każdego modelowania (nie tylko do kociego oka) i do większej ilości typów oka. 

jakie sa typy skretów rzes
jaki skręt rzes dobrac do oka

Tutaj różnica między nimi samymi polega na odchyleniu i wielkości wybrzuszenia oraz długościach nóżki – LC w jednej marce będzie miało długą nóżkę, delikatne załamanie i mocny brzuszek, w innej ta sama nazwa będzie miała krótką nóżkę, wyraźne załamanie i lekkie wybrzuszenie itd. W jeszcze innej marce to samo odchylenie, wybrzuszenie i długość nóżki będzie miało nazwę LD, a w innej LU – to jak z tymi „Gumisiami” – jeśli nie wiesz, o czym mowa, odsyłam do wpisu z poprzedniego tygodnia (czytaj: ,,Jakie są i co oznaczają skręty rzęs).

Skręt M z założenia ma szeroki kąt odchylenia i raczej krótką nóżkę – idealny do efektu eyelinera i kociego oka, natomiast tak jak w powyższym przypadku – obowiązuje tu zasada „Gumisia”. 

efekt eyelinera przedluzanie rzes
paletka rzęs o skrecie M lash design

Próbowałaś już tych niestandardowych skrętów? Może masz swoje własne przemyślenia na temat ich nazewnictwa? Chętnie poznam Twój punkt widzenia – napisz mi w komentarzu. ❤️

PROWADZĄCA

kursy-kosmetyczne-w-warszawie

Anna Jarniewska

CEO, ZAŁOŻYCIEL I WŁAŚCICIEL SALONU LASH ON W WARSZAWIE ORAZ PLACÓWKI SZKOLENIOWEJ YARNA ACADEMY

Trener stylizacji brwi i rzęs z wieloletnim stażem. Zdobywczyni wielu nagród na mistrzostwach stylizacji rzęs. 

Założyciel i właściciel salonu Lash On w Warszawie oraz placówki szkoleniowej YARNA Academy, z kursami w formie stacjonarnej i on-line. Instruktor stylizacji rzęs marki Lash Design. Ambasador marki Pimp My Lashes. Zrzeszona z wieloma grupami w tematyce stylizacji brwi i rzęs. Autorka tekstów o tematyce branżowej do magazynów takich jak Lash Me, czy gazet takich jak Claudia.

Twórca cyklu #edukacyjnyponiedziałek z darmową wiedzą w formie bloga. Aktywna działaczka na forach dyskusyjnych, pomoc okołoszkoleniowa dla swoich kursantów, z tematów zarówno czysto technicznych, jak również formalnych, w kwestiach prowadzenia działalności, wyposażenia salonu czy prowadzenia social mediów. Serdeczna, opiekuńcza, ale i stanowcza. 

Jeżeli szukasz mentorki, która ma wiele do powiedzenia – dobrze trafiłaś!